Конституция – ҳаётимиз қомуси
Бугун “Ер ресурсларини бошқариш” факультетида профессор-ўқитувчилари ва талаба-ёшлари ўртасида “Конституция – ҳаётимиз қомуси” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Унда Тошкент Давлат юридик университетидан юридик фанлар номзоди доцент С. Ниёзова, юридик фанлар номзоди доцент Қ.Розимова, юридик фанлар номзоди доцент А.Таджибевна, Ер ресурсларини бошқариш факуьтети декани Ш.Нарбаев, Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Ҳ.Эшова, факультет профессор-ўқитувчилар ҳамда талаба-ёшлар иштирок этишди. Тадбирда сўзга чиққанлар Конституция она заминимизда истиқомат қилаётган, миллати, дини, тилидан қатъи назар, барча учун мустаҳкам ҳимоя, эртанги кунимизни аниқлаб берувчи дастуриламал ҳужжат эканлиги таъкидланди. Бош қомусимизда халқимизнинг олий мақсади, иродаси ўзининг теран ифодасини топган. Конституция асосида 1000 дан ортиқ янги қонун ва 10 дан ортиқ кодекс қабул қилинди.
Давра суҳбатида профессор-ўқитувчилар ва талаба-ёшларга Конституциянинг яратилиш тарихи, унинг демократик ҳуқуқий давлат барпо этиш ва инсон манфаатларини таъминлашдаги аҳамияти, Бош қомусимизнинг халқчиллиги, халқаро ҳуқуқ нормаларига мослиги, шу билан бирга, ўзига хос жиҳатлари ҳақида маълумот берилди. Ундан кейинги тадбир ҳам шу мавзуда бўлиб байрамона тарзда мусиқий дастурга айланиб, рақс ва куйларга уланиб кетди.

Конституция – основа нашей жизни
Сегодня на факультете управления земельными ресурсами между профессорско-преподавательским составом и студентами состоялась беседа за «круглым столом» на тему «Конституция - основа нашей жизни». В мероприятии приняли участие кандидат юридических наук Ташкентского государственного юридического университета С. Ниёзова, кандидат юридических наук, доцент К. Розимова, кандидат юридических наук, доцент А. Таджибаевна, декан факультета зуправления земельными ресурсами Ш.Нарбаев, заместитель декана по работе с молодежью Х. Эшова, а также профессорско-преподавательский состав и студенты факультета. Докладчики отметили, что Конституция – основной закон государства. Конституция Республики Узбекистан – это крепкая опора и правовая гарантия общественного развития, яркий символ независимости нашей Родины. Она провозглашает и защищает важнейшие ценности: права и свободы человека и гражданина, народ как единственный источник власти, возможность свободного существования различных политических взглядов, многообразие форм собственности, ограничение государственной власти правом – и иные общепринятые демократические ценности. Согласно Конституции, было принято более 1000 новых законов и более 10 кодексов.
В ходе «круглого стола» присутствующие получили информацию об истории создания Конституции, ее роли в построении демократического правового государства, защите прав и интересов человека. Мероприятие продолжилось праздничной музыкальной программой.