Москва давлат ер тузиш университетида институтимиз ўқитувчилари малака оширишмоқда
Институтимизнинг икки нафар Успанкулов Б.М. (15.09.2019 дан 15.12.2019 гача), Инамов А.Н. (24.11.2019 дан 28.12.2019 гача) ва Бухоро филиалининг бир нафар Худойбердиев Ф.Ш. (01.12.2019 дан 31.12.2019 гача) профессор ўқитувчилари Москва давлат ер тузиш университетида соҳа мутахассислиги бўйича малака оширишмоқда.
Малака ошириш мобайнида "Геодезия ва геоинформатика", "Картография", "Ердан фойдаланиш ва ер кадастри", "Шахарсозлик кадастри" ҳамда "Ер тузиш" кафедраларининг тажрибалари ўрганилди. Жумладан, Институтимизнинг профессор-ўқитувчилари Геодезия лабораторияси мудири С.В.Ковалев бошчилигида геодезик қурилмаларга тузатма бериш ва юстировкалаш жараёнида беъвосита қатнашишди.
Бундан ташқари ходиларимиз томонидан "Ўзбекистонда давлат кадастрларини юритишда ГИС технологияларини қўллаш" мавзусида очиқ дарс (семинар тренинг, мастер класс) ташкил қилинди.
Баландлик тизимини ўрганиш мақсадида, 1824 йилда Футшток ороли XVII аср ўрталарида Буюк Пётр биринчи кашф этган оролга илк бор ўрнатилган нолинчи баландлик бориб ўрганилди ва тадқиқотлар олиб борилди.
Шу билан биргаликда, 1839 йилда ташкил этилган Пулкова астрономик обсерваториясида фаолият юритаётган бир қатор олим ва мутахассислар билан давра сухбатлари ўтказилди.
10 декабрда бўлиб ўтган "Москда давлат ер тузиш университети" ер тузиш факультетининг 100 йиллигига бағшланган халқаро конференцияда илмий мақолалар билан фаол иштирок этилди. Шу билан биргаликда, Халқаро ишлар бўйича проректор проф. В.И.Нилиповский, ердан фойдаланиш ва кадастр кафедраси мудири проф. С.А.Гальченко, картография кафедраси мудири проф. В.П.Раклов, геодезия ва геоинформатика кафедраси мудири проф. В.Н.Барановлар билан давра сухбатлари ўтказилди ва “Ер тузиш тарихи” номли университет музейига саёҳат уюштирилди.

Преподаватели нашего института проходят повышение квалификации в Московском государственном университете землеустройства
Преподаватели ТИИИМСХ Успанкулов Б.М. (с 15.09.2019 по 15.12.2019) и Инамов А.Н. (с 24.11.2019 по 28.12.2019), а также преподаватель Бухарского филиала ТИИИМСХ Худойбердиев Ф.Ш. (с 01.12.2019 по 31.12.2019) проходят повышение квалификации в Московском государственном земельном университете.
В ходе обучения был изучен опыт работы кафедр «Геодезии и геоинформатики», «Картографии», «Землепользования и земельного кадастра», «Городского кадастра» и «Землеустройства». В частности, профессорско-преподавательский состав нашего института во главе с заведующим лабораторией «Геодезии» С.В. Ковалевым участвовали в процессе ремонта и установки геодезических приборов.
Кроме того, наши сотрудники организовали открытое занятие (семинар-тренинг, мастер-класс) на тему «Использование ГИС-технологий в ведении государственных кадастров в Узбекистане».
Чтобы изучить высотную систему, был обследован остров Футшток на нулевой высоте, которая была впервые установлена в середине семнадцатого века на острове, который впервые открыл Петр Великий.
Кроме того, были проведены «круглые столы» с рядом ученых и специалистов из Пулковской астрономической обсерватории, созданной в 1839 году.