Yer kuniga bag‘ishlandi
Yer umummilliy boylik, uni asrab-avaylash barchamizning burchimizdir. Ma’lumki, 2009 yil 22 aprelda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 63-sessiyasida “22 aprel-Xalqaro yer kuni” sifatida nishonlanishi belgilangan. Respublikamizda har yili oliy ta’lim muassasalarida ushbu kunga bag‘ishlangan tadbirlar va tanlovlar o‘tkaziladi. Shu munosabati bilan institutimizda 2019 yil 16-17 aprel kunlari “Yer umummilliy boylik, uni asrab-avaylash barchamizning burchimizdir” shiori ostida fotosuratlar va innovatsion ishlanmalar ko‘rgazmasi hamda intellektual o‘yinlar tanlovlari o‘tkazilmoqda. Tadbirni ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor, t.f.d. T.Z.Sultonov ochib berdi. Mazkur tadbirda BMT Taraqqiyot dasturi va IWMI - Xalqaro suv resurslarini boshqarish instituti vakillari, “Davergeodezkadastr” qo‘mitasining mas’ul xodimlari ishtirok etishdi.
Tanlovning birinchi kuni bo‘lishiga qaramasdan har bir fakultetlardan ijodkor, tashabbuskor, bilimga chanqoq talabalar o‘zlarining ijodiy ishlari, fotosuratlar, innovatsion g‘oyalar ko‘rgazmasi hamda intellektual uyinlari bilan faol ishtirok etishdi. Ushbu tanlov ertaga ham davom etadi. Barcha ishtirokchilarga omad tilaymiz. Darhaqiqat, ma’lumot o‘rnida shuni ham alohida aytib, o‘tmoqchimiz. Bugun TDIU ga oliy ta’lim muassasalar o‘rtasida o‘tkazilgan “Tafakkur sinovlari - 2019” tanlovini saralash bosqichida institutimizning iqtidorli, tashabbuskor “Irrigator jamoasi” fahrli birinchi o‘rinni egallab, shahar bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritishdi. Jamoaning keyingi bosqichlaridagi ishtirokida omad tilaymiz.
"Yer resurslarini boshqarish" fakultetining Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan muovini H.Eshova axboroti

Посвящается Дню Земли
Земля является национальным достоянием, и наша обязанность защищать ее. Международный день Матери-Земли (International Mother Earth Day) отмечается 22 апреля. Он провозглашен по инициативе Боливии на 63-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 22 апреля 2009 года. Соавторами резолюции выступили более 50 государств-членов ООН. Ежегодно в вузах Республики Узбекистан проводятся мероприятия и конкурсы, посвященные этому дню. В связи с этим 16-17 апреля 2019 года в нашем институте прошла фотовыставка, выставка инновационных разработок и конкурсы интеллектуальных игр под лозунгом «Земля - национальное достояние, ее защита – обязанность каждого». Мероприятие со вступительной речью открыл проректор по научной работе и инновациям, д.т.н., профессор Султонов Тохир Зокирович. В мероприятии приняли участие представители Программы развития ООН и Международного института управления водными ресурсами (ИВМИ), ответственные сотрудники из комитета «Давергеодезкадастр».
Несмотря на то, что это был первый день конкурса, творческие, инициативные, талантливые студенты с каждого факультета приняли активное участие со своими творческими работами, фотографиями, инновационными идеями и интеллектуальными играми. Этот конкурс продолжится и завтра. Желаем удачи всем участникам. В качестве информации отдельно хотим подчеркнуть следующее. Команда «Ирригатор» Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, приняв участие в отборочном туре Республиканского конкурса «Тафаккур синовлари», завоевала 1-место. Желаем команде удачи в следующих этапах.
Информация заместителя декана по работе с молодежью факультета управления земельными ресурсами Х.Эшовой.