Buyuk va suyuk yozuvchi
Qirgʻiz xalqi Chingiz Aytmatov bilan qay darajada faxrlansa, oʻzbek xalqi ham uni shu darajada eʼzozlaydi oʻz farzandidek suyadi, ardoqlaydi. 2018 yil 12 dekabr kuni “Buyuk adib va jamoat arbobi oʻzbek va qirgʻiz xalq yozuvchisi Chingiz Aytmatov tavalludining 90 yilligiga bagʻishlanib oʻtkazilgan tantanali tadbirda Bodomzor yoʻli koʻchasiga Chingiz Aytmatovning nomi berildi hamda shu koʻchada adib haykalining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Unda “Yer resurslarini boshqarish” fakulteti talabalari dekan, dekan oʻrinbosari va professor oʻqituvchilar faol ishtirok etishdi. Tadbirda bir guruh davlat arboblari, shoir va yozuvchilar, Oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi aʼzosi Sirojiddin Sayyid, Prezident maslahatchisi, Bosh vazir oʻrinbosari xotin-qizlar qoʻmitasining raisi va ommaviy axborot vositasi xodimlari tashrif buyurishdi. Ushbu haykal ochilishida adibning ijodini qiziqish bilan sevib mutolaa qiladigan fakultetning 1 kurs 2 guruh talabalari guruh murabbiysi boshchiligida faol eshtirok etishdi.

Великий и любимый писатель
В какой степени кыргызский народ гордится Чингизом Айтматовым, в такой же степени узбекский народ любит его так же сильно, как и своих детей. 12 декабря 2018 года на торжественной церемонии, посвященной 90-летию великого узбекского и киргизского писателя Чингиза Айтматова, улица Бодомзор йули в Юнусабадском районе города Ташкента была переименована в улицу Чингиза Айтматова, и на этой улице состоялось открытие скульптуры.
В торжественной церемонии активное участие приняли декан, замдеканы и профессорско-преподавательский состав факультета «Управления земельными ресурсами». В мероприятии также приняли участие: группа государственных деятелей, поэты и писатели, член Союза писателей Узбекистана Сироджиддин Саййид, Советник Президента, представители СМИ и др. В церемонии открытия скульптуры активное участие приняли студенты 1-курса 2-группы факультета «Управления земельными ресурсами» во главе с куратором группы.
Информация замдекана по работе с молодежью факультета «Управления земельными ресурсами» Эшовой Хуррият.